CHP’nin Bakırköy Kadın Hapishanesi Raporu – Yabancı Uyruklu Kadınlar

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Cezaevi Komisyon Sözcüsü Veli Ağbaba, CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, İstanbul Milletvekilleri Gamze Akkuş İlgezdi, Zeynel Emre ve Mahmut Tanal ile 21.03.2016 tarihinde Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne ziyaret gerçekleştirdi. Yabancı uyruklu kadınlarla da görüşen heyet yabancı uyruklu mahpusların sorunlarını şu sözlerle aktardı:  

Yabancı mahkumlar, aileleri, büyükelçilik aracı olamadığı için aileleriyle telefonda konuşamadıklarını belirtti. Ugandalı bir AIDS hastası kadın ile yapılan görüşmede, Uganda Konsolosu ilgilenmediği için ailesiyle iletişime geçemediği aktarıldı. Görüşülen mahkum ailesi ile görüşmek istediğini dile getirdi.

Uyuşturucudan tutuklu bulunan Bolivyalı kadınlar ve çocuklarıyla görüşmeler yapıldı. Mektupların 6 aydan önce ellerine ulaşmadığı belirtildi. Para cezalarının çok olduğunu söyleyen kadınlar ödeyemeyince hapis cezalarının arttığı dile getirildi.

Karşılaşılan kadın tutsaklardan bir tanesinin hiç bir şekilde geliri olmadığı, sağdan soldan gelen yardımlarla yaşadığı gözlemlendi. Cezalarını ülkelerinde çekmek istediklerini, dışarıdan yardımlarla yaşamanın zor olduğunu dile getirdiler. Çocukları ile aynı yatakta yatmak zorunda kalan kadınlar, çocuklarına ayrı yatak verilmesini talep ettiklerini belirttiler.

1985 doğumlu üç aydan beri tutuklu bulunan bir kadın, 3,5 yaşında oğluyla beraber kalıyor. Eşinin de kuryelikten yakalandığını ve ailesini görmek istediğini ifade etti. İlaç kullanmak durumunda olan kadın, giyim ve kıyafet yardımı almak istediğini belirtti.

Heyet ayrıca yabancı uyruklu kadınların çocukları ile Türkiyeli kadınların çocuklarının aynı kreşte olmalarını izlenim notu bölümünde şu sözlerle aktardı: “Tabii Bakırköy Cezaevi, yabancı uyruklu mahkumların da tutulduğu bir cezaevi olması nedeniyle, CHP-CK olarak olumlu bulduğumuz kreşte vatandaşımız çocuklarla yabancı uyruklu çocuklar birbiriyle kaynaşma fırsatı da buluyor.”

Raporun detayları için bkz: https://www.chp.org.tr/Haberler/39/chp-cezaevi-komisyonu-bakirkoy-kadin-kapali-cezaevi-raporu-17500.aspx

27.03.2016

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: