Göçmenler Daha Ağır Cezalandırılıyor

Leiden Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmaya göre aynı suçu işledikleri halde  yabancılar yerlilerden daha ağır cezalar alıyor ve uzun süreli hapis cezasına mahkum ediliyorlar. İlgili haberi paylaşıyoruz.

Göçmenler Daha Ağır Cezalandırılıyor

Leiden Üniversitesi tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre yabancılar (allochtonen) yerlilerle (autochtonen) aynı suçu işlediklerinde daha ağır cezalandırılıyorlar.

Hakimler aynı suçu işleyen yabancılara ya da yabancı gorunuslulere hem daha çabuk hapis cezası veriyor hem de daha uzun süreli hapis cezasına mahkum ediyorlar. Aynı suçlardan mahkum olan Hollandalı suçlular ise daha kısa süreli ve daha hafif cezalara çarptırılıyorlar.

29.01.2015

2012 yılında mahkum edilen kişinin aldığı cezanın dış görünüşüne bağlı olduğuna dair bir başka araştırma yayınlanmıştı. Bu sonuçları araştırması için Yargı Konseyi (Raad van Rechtspraak) Leiden Üniversitesini görevlendirdi. Araştırma sonuçları 2005-2007 yılları arasında 110.000 dosyanın incelenmesi sonucu ortaya çıktı.

Hukuk devletinin gereği olan ‘aynı durumlar eşit şekilde muamele edilmelidir’ (gelijke gevallen worden gelijk behandeld) ilkesi Hollanda devleti için birincil bir değere sahip. Eşitlik ilkesi her ne kadar hukuk devletinin en yüksek değeri olsa da, hayatın her alanında yabancılara karşı ayrımcılık devam ediyor. Ayrımcılığın her türlüsü yasak ve ayrımcılığa uğrayan insanlar haklarını mahkemelerde alabilirler. Ancak eşitlik yasasının uygulanmasını sağlaması gereken hakimlerin bu ayrımcılığı bizzat uygulamaları hukuk devleti için çok tehlikeli bir boyutu gözler önüne seriyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: