Cezaevleri Komisyonu’ndan Yabancı Mahpuslara İlişkin Önemli Tespitler

Hapishaneler

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun Cezaevleri Alt Komisyonu üyeleri, CHP’den Veli Ağbaba, BDP’den Morat Bozlak ve AKP’den Mehmet Metiner ile Ayşe Türkmenoğlu, Aralık ayı başında Antalya L ve E tipi ile Alanya L Tipi hapishanelerinde incelemelerde bulundular.

Heyetin gerçekleştirdiği inceleme sonrası yaptığı açıklamalarda yabancı mahpusların sorunları da önemli yer tutuyor. Yapılan açıklamalara göre, yabancı mahpuslar hapishanelerde yeterli sosyal etkinlik olmamasından, mektuplarının oldukça geç ulaşmasından, ziyaretlerde yaşadıkları sorunlardan ve ilgisizlikten yakınmışlar:

Sistem özeti, “inşallah”: Antalya’da “yabancılar” koğuşunda kalanlar, en çok “sosyal etkinlik” olmamasından yakınıyorlar. Bütün yabancıların ortak şikâyeti “Burası antisosyal!” Hollandalı kanser hastası Andrea adlı kadın mahkûm, “Hollanda Büyükelçiliği’ne ilaçlarım için faks çekilmesini istedim, gitti mi gitmedi mi bilmiyorum. Hollanda’ya mektuplarım 4-5 ayda gidiyor” diye yakınıyor. Alman vatandaşı Marcus, Interpol tarafından aranıyormuş, Antalya’da yakalanmış. Marcus, “Türkiye’deki cezaevi sisteminin özeti, inşallah! Ne sorarsam, inşallah diyorlar. Almanya’ya iadem gerekiyor, ama ne arayan var, ne soran… ‘Almanya, benim burada olduğumu biliyor mu? Beni alacaklar mı?’ diyorum, İnşallah diyorlar” diye yakınıyor. Yabancılar soyadları tutmadığı için aileleriyle görüştürülmüyor. Filistinli bir mahkûm, “Türkiye’de tanıdığım bir kişi var, onunla da soyadımız tutmadığı için görüşemiyoruz” diyor.

Heyetin raporuna ilişkin haberin tamamına aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

Kadın Mahkumlar: Çırılçıplak Soyup 3 Kez Öksürtüyorlar

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: